Rastliny: Thymus - tymián

Poslal: 20.11. 2013 16:05:44 (11562 čitatelov)

Jedno z najsilnejších antibiotík ktoré pomáha liečiť horné dýchacie cesty, astmu, angínu, ale užíva sa aj na cukrovku a reumatizmus. Tymián využijete aj pri varení strukovín či údenín.

Thymus - tymián

Tento nízky poloker dorastá do výšky asi 30 cm, má menšie čiarkovité listy, ktoré husto obrastajú stonku. Plodí vajcovité tvrdky a v máji až septembri na ňom môžeme nájsť aj kvety. Voľne rastúci tymián možno vidieť na lúkach, okrajoch lesov a pri cestách. U nás sa pestuje na záhradke aj v interiéri v kvetináčoch. Využitie tejto bylinky siaha až do čias pred 4000 rokmi, a to ako korenie, tak aj ako liečivka.

Využitie rastliny v kuchyni
Tymián je korenie používané obzvlášť v stredomorskej, francúzskej, mexickej a španielskej kuchyni. Najčastejšie sa pridáva do strukovín, údenín, pečeného mäsa a podobných horšie stráviteľných jedál. Tymián je tiež súčasťou provensálskeho korenia či francúzskeho likéru, zmesou oregana, bazalky a tymiánu sa dochucuje napríklad aj pizza. Čerstvý tymián môžete do svojho pokrmu pridať kedykoľvek počas varenia, sušený je dobré pridávať hneď na začiatku, aby sa do pokrmu stihli uvoľniť vonné silice.

Ako si tymián vypestovať doma
Pri pestovaní zo semien, ktoré je u nás najbežnejšie, sa semienka zasadia v marci až apríli do pareniska. Semienka klíčia na svetle, preto ich vysejte iba na povrch pôdy a len jemne zatlačte. V máji už môžete rastlinku premiestniť na záhon, najlepšie do kyprej piesčitej alebo kamenistej pôdy, výživná zemina ho pripravuje o jeho charakteristickú korenistú chuť. Toto stanovisko by malo byť slnečné a chránené pred vetrom. Na zalievanie je najlepšia odstáta voda s izbovou teplotou, zálievka by mala prísť do podmisky a mala by byť miernejšia, avšak pôda nesmie nikdy vyschnúť, tymián by sa nemal hnojiť.

Ak tymián pestujete v interiéri, mal by byť cez zimu umiestnený na svetle, zálievka je opäť mierna a teplota v miestnosti by mala byť asi okolo 15°C. Pri prezimovaní na záhone je nutné rastlinku prikryť vetvičkami z ihličnanov.

Kedy zberať
Zbierajú sa nedrevnaté vetvičky, a to najlepšie za suchého poludnia. Najlepší zber je v období pred rozkvetom, pri pestovaní vlastného tymiánu je dobré vetvičky pravidelne zbierať, tak sa vyhnete ich drevnateniu. Ak o vetvičky nemáte záujem, rastlinu ihneď po odkvitnutí asi v jednej tretine zrežte, tým rastlina zosilnie a nadobudne na hustote.

Ako tymián skladovať
Tymián sa suši buď v tenkých vrstvách, alebo zavesený v menších zväzkoch na tienistom a vzdušnom mieste. Takto usušenú bylinku skladujte v dobre uzavretých nádobách. Ak chcete bylinku uchovať čerstvú, je dobré ju vložiť do mikroténového vrecka a dať do chladničky, rovnako tak vám vydrží aj v uzatvárateľnej plastovej nádobe, a to po dobu až jedného týždňa.

Liečivé účinky
Tymián je známy hlavne tým, že je jedným z najsilnejších prírodných antibiotík. Ďalej sa vyznačuje svojimi antiseptickými a dezinfekčnými účinkami, zbavuje nás baktérií, plesní a črevných parazitov. Jeho účinky nám pomáhajú liečiť horné dýchacie cesty, astmu, čierny kašeľ, angínu či bronchitídu, zároveň sa užíva na cukrovku, chudokrvnosť a reumatizmus. Pri depresiách je odporúčané naplniť si vankúš tymiánom, čo upokojí ako dušu, tak aj telo. Odporúčaná denná dávka tymiánu je 10 g, tehotné a dojčiace ženy by sa jeho užívaniu mali radšej vyhnúť!

Thymus - tymián

Text: Michal Trúnek Semena-osiva.sk a Pestovani.in

foto: Ludmila Unzeitigová

Články: thymus tymián

25.05. 2015
15.22 kB čitatelov
Rastliny na slnečné stanovište
18.09. 2006
38.09 kB čitatelov
Čo sú vlastne trvalky?
Atlas / Bylinky a korenie
29.04. 2018
745 čitatelov
Škorica - Cinnamomum verum
29.04. 2018
793 čitatelov
Izop - Hyssopus officinalis
29.04. 2018
623 čitatelov
Horčica - Sinapis alba
29.04. 2018
739 čitatelov
Materina dúška - Thymus serpyllum
29.04. 2018
581 čitatelov
Petržlen - Petroselinum crispum
29.04. 2018
566 čitatelov
Muškátový orech - Myristica fragrans
29.04. 2018
543 čitatelov
Piepor kubébový - Piper cubeba
29.04. 2018
612 čitatelov
Cesnak - Allium sativum
29.04. 2018
605 čitatelov
Ďumbier - Zingiber
29.04. 2018
538 čitatelov
Rasca - Carum carvi